تاریخچه بیمارستان دکتر محمد کرمانشاهی

            

تاریخچه

دکتر محمد کرمانشاهی کیست؟

میرزا محمد دکتر یا دکتر محمد خان کرمانشاهی فرزند پیر محمد زارع از بازرگانان کرمانشاه در سال1206 هجری شمسی ، 1245 قمری در کرمانشاه به دنیا آمد. تحصیلات ابتدایی را در کرمانشاه گذراند و برای ادامه تحصیل در علوم دینی به نجف اشرف رفت. پس از مدتی به کرمانشاه بازگشت و با دونفر فرانسوی آشنا شده ، زبان فرانسه را فرا گرفت. همزمان با سال های اول افتتاح مدرسه دارالفنون وی به تهران رفت. طب قدیم را نزد حاج میزا عبدالباقی طبیب ملقب به اعتضاد الاطبا و طب جدید را نزد دکتر تولوزان فرانسوی فرا گرفت. پس از فارغ التحصیلی از مدرسه دارالفنون به عنوان رییس قرانتینه به کرمانشاه باز گشت. با تشویق استادش دکتر تولوزان که حکیم باشی ناصرالدین شاه بود برای تکمیل تحصیل در رشته طب به پاریس رفته و پس از ارائه تز با نمره بسیار خوب در سال 1879 میلادی تصدیق دکتری در طب را از دانشکده پزشکی پاریس دریافت کرد. وی  کتاب" امراض اطفال "را می نویسد.میرزا محمد به جهت هوش و استعداد سرشار و عطش و علاقه ی وافر به یادگیری علوم جدید مورد توجه و عنایت ویژه استادان خود قرار گرفت و به یکی از برجسته ترین دانشجویان تبدیل شد. سرانجام با کوشش فراوان و با گذراندن پایان نامه در سال 1258 هجری شمسی از دانشکده مزبور با موفقیت و رتبه ممتاز فارغ التحصیل گردید. دکتر محمد کرمانشاهی علیرغم تمایل استادان فرانسوی برای ماندن در پاریس و خدمت در آن سامان به جهت داشتن عرق ملی و تمایل خدمت به هموطنان و بیماران نیازمند به ایران بازگشت.در مراجعت به تهران توسط وزیر وقت پست و تلگراف خانه، مرحوم مخبرالدوله به حضور ناصرالدین شاه معرفی  شد و به سمت معلمی طب مدرسه دارالفنون منصوب گردید. دکتر محمد کرمانشاهی به جهت خدمات درخشان پس از مدتی با حفظ سمت معلمی به ریاست بیمارستان ابن سینای تهران انتخاب و به منصب سرتیپی منصوب گشت و در همین دوره به عنوان یکی از پزشکان مخصوص شاه قاجار منصوب گردید.دکتر محمد کرمانشاهی اولین شخصی است که میکروسکوپ پزشکی را با خود به ایران آورد. همچنین او اولین دانشمندی است که با این وسیله جدید سلولهای خون را به دانشجویان پزشکی نشان داد.به جهت تسلط به زبان فرانسه کتابهای زیادی را به فارسی ترجمه نمود که برخی از آن کتابها از جمله کتاب بیماری کودکان(امراض الاطفال) تا سالها مورد استفاده پزشکان و دانشجویان قرار میگرفت.استاد دکتر محمد کرمانشاهی تا آخرین روزهای عمر پربار خود همچنان به مداوای بیماران دردمند، آموزش دانشجویان و رفع اشکالات همکاران مشغول بود  تا اینکه سرانجام در روز بیست سوم رمضان المبارک 1326 هجری قمری مطابق با 1287 هجری شمسی در سن هشتاو یک سالگی در تهران دعوت حق را لبیک گفت و جان به جان آفرین تسلیم کرد و بدین سان یکی از مفاخر این مرزوبوم خاموش گردید.آرامگاه این مرد بزرگ در ابن بابویه( شهر ری ) قرار دارد.    

 

مرکز فوق تخصصی درمان بیماریهای کودکان  
در سال 1352 قسمتی از اسکلت بیمارستان توسط وزارت بهداشت و درمان ساخته شد و تا سالیان زیادی به همان شکل باقی ماند. در سال 1370 انجام مراحل تکمیلی بیمارستان به وزارت مسکن و شهرسازی واگذار گردید و در سال 1385 توسط وزارت مسکن وشهرسازی از طریق انعقاد قرارداد با شرکت های خصوصی عملیات مقاوم سازی و تکمیل ساختمان آغاز گردید. در فروردین سال 1390 این مرکز با حضور وزیر بهداشت ، وزیر مسکن و شهر سازی و معاون اول ریاست جمهور افتتاح کردید .هزینه ساختمانی انجام شده از سال 85 تا سال 90 بالغ بر 130 میلیارد ریال بوده است. همچنین 60 میلیارد ریال تجهیزات پزشکی خریداری شده و90 درصد آن وارد مجموعه شده است که 10 درصد آن نیز در حال طی مراحل اداری و خرید می باشد.    مساحت عرصه 12718 متر مربع است و ساختمان در 4 طبقه با مساحت زیربنا 13345 متر مربع احداث گردیده است و بطور مستقیم بالغ بر 400 فرصت شغلی جدید ایجاد  نمود ه است.
مرکز آموزشی درمانی دکتر محمد کرمانشاهی یک مرکز فوق تخصصی و تخصصی کودکان می باشد که در آن کلیه نیاز های درمانی کودکان پیش بینی شده و انتظار  می رود بر اساس آخرین تفکرهای مدیریتی و بهره گیری از مدرن ترین تجهیزات و نیروهای متخصص و متعهد، بهترین خدمات را به کودکان ارائه و به عنوان یکی از مهمترین قطب های درمانی کشور خود را مطرح نماید. همچنین پیش بینی می گردد به لحاظ موقعیت جغرافیایی شهر کرمانشاه مردم بسیاری از شهرها ، روستاها ، بخشها و استانهای همجوار از جمله کردستان، ایلام، لرستان، همدان و حتی کشور عراق جهت دریافت خدمات درمانی تخصصی و فوق تخصصی به این مرکز مراجعه نمایند ، لذا گستره خدمات درمانی مرکز آموزشی درمانی دکتر محمد کرمانشاهی از سطح استان کرمانشاه فراتر رفته و بعنوان یکی از مدرن ترین و بزرگترین مراکز آموزشی درمانی جایگاه ارزشمندی را در بین مراکز درمانی کشور به خود اختصاص دهد. از طرفی با توجه به اینکه خدمت گیرندگان آن اطفال و کودکان می باشد اهمیت آن فزون تر شده است.
بر اساس طرح سطح بندی خدمات بهداشتی درمانی، مرکز آموزشی درمانی فوق تخصصی کودکان دکتر محمد کرمانشاهی با 156 تخت مصوب در بخشهای بستری ویژه و تخصصی که شامل بخش عفونی 21 تخت- بخش جراحی اطفال 26 تخت- داخلی 35 تخت- ICU اطفال 20 تخت- ICU نوزادان 10 تخت- نوزادان 10 تخت- اورژانس 10 تخت تحت نظر- و اطاق عمل با 4 تخت فعال می باشد، به بیماران خدمات درمانی و تشخیصی از قبیل CT SCAN  - فلوسایتومتری-  آندوسکوپی -فلورسکوپی- اکوکاردیوگرافی- EMG NCV- EEG و واحدهای کلینیکی و پاراکلینیکی و ... ارائه می نماید. همچنین در درمانگاه واحد های فوق تخصصی شامل نفرولوژی اطفال- نوزادان- آنکولوژی- نرولوژی- قلب اطفال- عفونی داخلی- روانپزشکی اطفال- دندانپزشکی- جراحی اطفال اورولوژی جراحی اطفال و سایر خدمات پزشکی فوق تخصصی ارائه خواهد گردید.